Skip to content

226 First St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block43
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,501
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
43%
Improvement Value:$133,100
57%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,045+0.2%
2024$7,031+1.1%
2023$6,956+3.8%
2022$6,704-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1901