Skip to content

421 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block440
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-WS-R
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,638
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
46%
Improvement Value:$104,000
54%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,859+0.2%
2024$5,847+1.1%
2023$5,785+0.0%
2022$5,783-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500

To:

Sq Ft1,638DeedBook 6877, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1924