Skip to content

439 Ashley St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block440
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5SCB
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,968
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
40%
Improvement Value:$125,900
60%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333+0.2%
2024$6,320+1.1%
2023$6,253+0.0%
2022$6,251-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6997, Page 92

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5791, Page 34

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4122, Page 120

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3769, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1924