Skip to content

392 Summit Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1939

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block441
Lot15.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,061
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
51%
Improvement Value:$88,200
49%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,443+0.2%
2024$5,432+1.1%
2023$5,374+0.0%
2022$5,372-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$117,000

To:

Sq Ft1,061DeedBook 6909, Page 463

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4519, Page 795

Property Built

Built

Year Built: 1939