Skip to content

351 Thomas St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2024

Property Information

Block452
Lot26.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-BG-1U
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,406
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,400
37%
Improvement Value:$147,200
63%
Total Assessment$233,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+0.2%
2024$7,034+4.1%
2023$6,759+0.0%
2022$6,757-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$50,000

To:

DeedBook 5973, Page 853

Property Sale

SaleMulti
$120,000

To:

DeedBook 4396, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1997