Skip to content

Garretson Tyrell La.Perth Amboy, NJ 08861

Industrial

Last Sale Price
$179,500,000
Last Sale Date
Jul 26, 2012

Property Information

Block461
Lot1

Dwellings---
ZoningM-3
Sq Footage---
Acreage13.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,527,000
47%
Improvement Value:$6,229,900
53%
Total Assessment$11,756,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$367,638+3.9%
2024$354,000+1.1%
2023$350,238+0.0%
2022$350,120-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,500,000

To:

DeedBook 6373, Page 8