Skip to content

1130 Convery BlvdPerth Amboy, NJ 08861

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block472.02
Lot9

Dwellings---
ZoningS-3A
Sq Footage7,584
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$461,800
54%
Improvement Value:$393,500
46%
Total Assessment$855,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,745+25.8%
2024$21,264+1.1%
2023$21,038+0.0%
2022$21,031-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000

To:

Sq Ft7,584DeedBook 17224, Page 1030

Property Built

Built

Year Built: 1958