Skip to content

1190 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1999
Industrial

Last Sale Price
$544,057
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block475
Lot1.05

Dwellings---
ZoningS-3B
Sq Footage35,220
Acreage5.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,618,000
51%
Improvement Value:$1,583,300
49%
Total Assessment$3,201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,105+3.9%
2024$96,391+1.1%
2023$95,367+0.0%
2022$95,335-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$544,057

To:

DeedBook 4610, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1999