Skip to content

1180 Amboy Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block475
Lot2.01

Dwellings---
ZoningS-3B
Sq Footage---
Acreage2.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$880,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$880,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,550+0.2%
2024$26,497+1.1%
2023$26,215+0.0%
2022$26,206-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$514,000
DeedBook 5624, Page 219