Skip to content

1250 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block484
Lot1.02

Dwellings---
ZoningM-3
Sq Footage---
Acreage8.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,274,600
95%
Improvement Value:$189,300
5%
Total Assessment$3,463,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$108,316+3.9%
2024$104,298+1.1%
2023$103,190+0.0%
2022$103,155+5.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$14,250,000

To:

DeedBook 6218, Page 112