Skip to content

54 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 19, 1990

Property Information

Block4
Lot32.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SB}1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,700
36%
Improvement Value:$102,300
64%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607+0.2%
2024$4,598+1.1%
2023$4,546+0.0%
2022$4,545-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 3838, Page 774

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3750, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1924