Skip to content

52 State St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2006

Property Information

Block4
Lot32.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,700
35%
Improvement Value:$109,800
65%
Total Assessment$169,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,114+0.2%
2024$5,104+1.1%
2023$5,049+0.0%
2022$5,048-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5481, Page 120

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4606, Page 246

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3735, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1924