Skip to content

222 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1890

Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block50
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage2,701
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,800
54%
Improvement Value:$147,200
46%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+0.2%
2024$9,635+1.1%
2023$9,533+0.0%
2022$9,530-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$364,650
DeedBook 6588, Page 225

Property Sale

Sale
$364,650

From:

To:

Sq Ft2,701DeedBook 6588, Page 225Recorded7/9/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5319, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1890