Skip to content

290 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1977

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
May 25, 2023

Property Information

Block53
Lot10.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF-1G
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,800
54%
Improvement Value:$159,800
46%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+0.2%
2024$10,376+1.1%
2023$10,266+0.0%
2022$10,262-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

DeedBook 19244, Page 1954

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,494DeedBook 17212, Page 1828Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 4355, Page 838

Property Built

Built

Year Built: 1977