Skip to content

288 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1977

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 28, 2019

Property Information

Block53
Lot10.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF-1G
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,750
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,700
56%
Improvement Value:$146,000
44%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+0.2%
2024$9,927+1.1%
2023$9,822+0.0%
2022$9,818-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 17556, Page 1689

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4931, Page 721

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4098, Page 551

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 3778, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1977