Skip to content

269 Front StreetPerth Amboy, NJ 08861

Built 1999

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block53
Lot3.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2S-SC-TH-BG
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,626
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
62%
Improvement Value:$125,600
38%
Total Assessment$330,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,974+0.2%
2024$9,954+1.1%
2023$9,849+0.0%
2022$9,845-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,626DeedBook 17674, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$204,990
DeedBook 4455, Page 585