Skip to content

275 Front St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1977

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block53
Lot8.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF-2G
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,338
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$204,000
59%
Improvement Value:$144,700
41%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,520+0.2%
2024$10,499+1.1%
2023$10,388+23.5%
2022$8,410-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$515,000

To:

DeedBook 19743, Page 1277

Property Sale

Sale
$374,000

To:

Sq Ft1,338DeedBook 17869, Page 1689Recorded5/8/2020

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 6430, Page 821

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 4389, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1977