Skip to content

285 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1969

Last Sale Price
$329,600
Last Sale Date
Jan 12, 2022

Property Information

Block54
Lot19.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-B-SD-BG-1U
Dwellings1
ZoningR-MM
Sq Footage1,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,100
48%
Improvement Value:$126,600
52%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,292+0.2%
2024$7,278+8.6%
2023$6,703+0.0%
2022$6,701-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,600

To:

DeedBook 18827, Page 723

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 17997, Page 893Recorded8/25/2020

Property Sale

Sale
$99,000

To:

DeedBook 3914, Page 859

Property Built

Built

Year Built: 1969