Skip to content

255 Water St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1972

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 20, 2000

Property Information

Block54
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SF&G
Dwellings1
ZoningR-60
Sq Footage1,909
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
42%
Improvement Value:$182,100
58%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+0.2%
2024$9,165+1.1%
2023$9,065+0.0%
2022$9,062-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 4845, Page 757Recorded11/20/2000

Property Sale

Sale
$44,500

To:

Sq Ft1,909DeedBook 2858, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1972