Skip to content

53 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1980

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block55
Lot13.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-TH-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-MM
Sq Footage1,857
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$216,000
72%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+0.2%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,857DeedBook 6633, Page 652

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4257, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1980