Skip to content

298 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2007

Property Information

Block55
Lot17.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-TH-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-MM
Sq Footage1,857
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$216,000
72%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+0.2%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 5187, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1980