Skip to content

292 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1980

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block55
Lot18.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-TH-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-MM
Sq Footage1,929
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
28%
Improvement Value:$216,000
72%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+0.2%
2024$9,033+1.1%
2023$8,937+0.0%
2022$8,934-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 18772, Page 1998

Property Sale

Sale
$117,000

To:

Sq Ft1,929DeedBook 17781, Page 335Recorded2/11/2020

Property Sale

Sale
$415,000

To:

DeedBook 5491, Page 521

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4391, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1980