Skip to content

282 High St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1980

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 1, 2021

Property Information

Block55
Lot20.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class47
Description2.5S-S-TH-BG-2U
Dwellings2
ZoningR-MM
Sq Footage1,857
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
30%
Improvement Value:$197,100
70%
Total Assessment$281,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,481+0.2%
2024$8,464+9.3%
2023$7,745+0.0%
2022$7,743-0.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 18596, Page 1127

Property Sale

Sale
$201,000

To:

DeedBook 6614, Page 757

Property Sale

Sale
$201,000

From:

To:

Sq Ft1,857DeedBook 6614, Page 757Recorded9/18/2014

Property Sale

Sale
$138,000

To:

DeedBook 4184, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1980