Skip to content

73 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block56
Lot14.06
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1SBCB, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage840
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,100
69%
Improvement Value:$49,900
31%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034-0.0%
2024$5,036+1.0%
2023$4,988-0.3%
2022$5,001-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft840DeedBook 6402, Page 602

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5233, Page 656

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 4244, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1951