Skip to content

56 Catalpa Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Oct 10, 2012

Property Information

Block5
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-V-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,800
36%
Improvement Value:$179,200
64%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+0.2%
2024$8,431+1.1%
2023$8,341+0.0%
2022$8,338-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6397, Page 863

Property Sale

SaleMulti
$269,900

From:

To:

DeedBook 5232, Page 273Recorded5/24/2004

Property Sale

SaleMulti
$125,000

From:

To:

DeedBook 4323, Page 531Recorded5/14/1996

Property Built

Built

Year Built: 1959