Skip to content

48 Catalpa Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$224,540
Last Sale Date
Dec 1, 2015

Property Information

Block5
Lot37.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2.5SS}1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,163
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
35%
Improvement Value:$143,000
65%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,873+0.2%
2024$6,859+1.1%
2023$6,786+0.0%
2022$6,784-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$224,540

To:

Sq Ft2,163DeedBook 6765, Page 799

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 5194, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1929