Skip to content

173 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 20, 2003

Property Information

Block60
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description4S,6R/40A 49062
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,400
17%
Improvement Value:$2,783,600
83%
Total Assessment$3,350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$104,755-0.0%
2024$104,788+1.0%
2023$103,783-0.3%
2022$104,051-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 4153, Page 541Recorded5/31/1994

Property Built

Built

Year Built: 1915