Skip to content

181 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Nov 6, 2003

Property Information

Block60
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description2SB, 1RET/1APT
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage4,586
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,100
41%
Improvement Value:$287,100
59%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,172-0.0%
2024$15,177+1.0%
2023$15,032-0.3%
2022$15,070-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

Sq Ft4,586DeedBook 5264, Page 674Recorded1/14/2004

Property Built

Built

Year Built: 1910