Skip to content

205a Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 17, 2015

Property Information

Block61
Lot25.02
QualifierC0001
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SFL, RETAIL
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage3,575
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
47%
Improvement Value:$190,700
53%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179-0.0%
2024$11,183+1.0%
2023$11,075+4.0%
2022$10,646-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$935,000
DeedBook 4260, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1946