Skip to content

265 Maple St.Perth Amboy, NJ 08861

Church/Charitable

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Feb 8, 1995

Property Information

Block62
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
ZoningS-1E
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$359,400
97%
Improvement Value:$12,200
3%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1997$5,473+5.9%
1996$5,166+21.5%
1995$4,251-0.8%
1994$4,285+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

DeedBook 4224, Page 361Recorded3/9/1995