Skip to content

303 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block66
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-C-DG-2U
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage2,115
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
29%
Improvement Value:$190,800
71%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,110+0.2%
2024$8,094+17.6%
2023$6,881+0.0%
2022$6,879-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899