Skip to content

284 Prospect St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1894

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Mar 21, 2001

Property Information

Block70
Lot30.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,869
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,600
35%
Improvement Value:$188,100
65%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,680+0.2%
2024$8,663+1.1%
2023$8,571+0.0%
2022$8,568-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,869DeedBook 4893, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1894