Skip to content

288 Davidson Ave.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Price
$95,579
Last Sale Date
Nov 26, 2003

Property Information

Block72
Lot28.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class47
Description2SB
Dwellings4
ZoningC-1
Sq Footage3,840
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
17%
Improvement Value:$387,100
83%
Total Assessment$468,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,123+0.2%
2024$14,094+1.1%
2023$13,945+0.0%
2022$13,940-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,579

To:

Sq Ft3,840DeedBook 5276, Page 310

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook 4588, Page 767

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 3718, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1899