Skip to content

391 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 26, 1997

Property Information

Block74
Lot25.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SB, WHS
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage5,300
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
32%
Improvement Value:$222,700
68%
Total Assessment$327,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+3.9%
2024$9,861+1.1%
2023$9,756+0.0%
2022$9,753-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft5,300DeedBook 4399, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1965