Skip to content

379-385 Smith St.

Perth Amboy, NJ 08861

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 26, 1997

Property Information

Block74
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2SB 2RET/WHS/2A
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage14,858
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,300
26%
Improvement Value:$700,200
74%
Total Assessment$941,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,678-0.0%
2024$19,685+1.0%
2023$19,496-0.3%
2022$19,546-0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft14,858DeedBook 4399, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1910