Skip to content

418 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1899

Last Sale Date
Apr 2, 1989

Property Information

Block75
Lot6.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SF2G
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,457
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,500
31%
Improvement Value:$194,400
69%
Total Assessment$282,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+0.2%
2024$8,518+1.1%
2023$8,428+0.0%
2022$8,425-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899