Skip to content

436 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1959
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2022

Property Information

Block76
Lot5.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
DescriptionCHURCH 1S-B
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage1,616
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,400
29%
Improvement Value:$322,800
71%
Total Assessment$455,200

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000

To:

DeedBook 6240, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1959