Skip to content

219 Sheridan St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2020

Property Information

Block77
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2SF3U & 1SF1U
Dwellings3
ZoningS-1C
Sq Footage1,890
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,800
31%
Improvement Value:$245,300
69%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,804+0.2%
2024$10,782+1.1%
2023$10,668+0.0%
2022$10,664-0.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6733, Page 569Recorded9/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 6370, Page 870Recorded7/27/2012

Property Sale

SaleMulti
$299,000

From:

To:

DeedBook 5345, Page 18Recorded7/1/2004

Property Sale

SaleMulti
$94,000

From:

To:

DeedBook 4401, Page 655Recorded4/14/1997

Property Sale

SaleMulti
$80,000

From:

To:

DeedBook 4294, Page 302Recorded12/29/1995

Property Built

Built

Year Built: 1919