Skip to content

223 Sherman St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1911

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block78
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description2.5S3G
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage2,353
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
31%
Improvement Value:$213,700
69%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,404+0.2%
2024$9,385+1.1%
2023$9,286+0.0%
2022$9,282-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,353DeedBook 7008, Page 12Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,353DeedBook 6881, Page 402Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft2,353DeedBook 6817, Page 55Recorded5/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1911