Skip to content

395 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block79
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description3S-B-CL-3U
Dwellings3
ZoningR-25
Sq Footage3,000
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,000
24%
Improvement Value:$250,000
76%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926+0.2%
2024$9,906+6.5%
2023$9,301+0.0%
2022$9,298-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 18885, Page 1301

Property Built

Built

Year Built: 1901