Skip to content

381 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1901

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Feb 8, 2023

Property Information

Block79
Lot8.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
Description3SBCL-2G-4U
Dwellings4
ZoningR-25
Sq Footage3,260
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,400
21%
Improvement Value:$304,700
79%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,588+12.4%
2024$10,307+1.1%
2023$10,197+0.0%
2022$10,194-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000

To:

DeedBook 19151, Page 524

Property Sale

Sale
$145,000

To:

DeedBook 4541, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1901