Skip to content

58 Madison AvePerth Amboy, NJ 08861

Built 1924

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block7
Lot3.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class47
Description2.5S-V-CL-DG-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,418
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,200
22%
Improvement Value:$329,200
78%
Total Assessment$421,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,219+0.2%
2024$12,195+1.1%
2023$12,065+0.0%
2022$12,061-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft4,418DeedBook 6946, Page 463Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5416, Page 744

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4731, Page 211

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3770, Page 7700

Property Built

Built

Year Built: 1924