Skip to content

494 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Dec 21, 2016

Property Information

Block87.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class---
DescriptionUNITED SUPPLY
Dwellings---
ZoningR-25
Sq Footage9,060
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,500
30%
Improvement Value:$666,500
70%
Total Assessment$947,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,613+3.9%
2024$28,514+1.1%
2023$28,211+0.0%
2022$28,202-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$905,000

From:

To:

DeedBook 6925, Page 400Recorded1/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984