Skip to content

271 Silzer St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block87.01
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class17
Description2S-V-CL-1U
Dwellings1
ZoningR-25
Sq Footage1,350
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,500
44%
Improvement Value:$104,900
56%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,624+0.2%
2024$5,613+1.1%
2023$5,553+2.2%
2022$5,435-0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$106,000

To:

DeedBook 4815, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1929