Skip to content

282 Herbert St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1919

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Sep 24, 2014

Property Information

Block87.01
Lot29
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class47
Description2SB3G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
34%
Improvement Value:$158,200
66%
Total Assessment$241,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,271+0.2%
2024$7,257+1.1%
2023$7,179+0.0%
2022$7,177-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 6620, Page 58

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 6298, Page 385

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5409, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1919