Skip to content

490 Market St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1909

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 11, 2007

Property Information

Block87.02
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class47
Description2SF}1G
Dwellings2
ZoningR-25
Sq Footage1,932
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,200
32%
Improvement Value:$194,200
68%
Total Assessment$285,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,611+0.2%
2024$8,593+1.1%
2023$8,502+0.0%
2022$8,499-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,932DeedBook 5775, Page 407

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4841, Page 823

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 4601, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4086, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1909