Skip to content

501 Smith St.Perth Amboy, NJ 08861

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 1, 1990

Property Information

Block89
Lot1.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22.1

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningS-1A
Sq Footage910
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
84%
Improvement Value:$10,700
16%
Total Assessment$66,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,015+0.2%
2024$2,011+1.1%
2023$1,990+0.0%
2022$1,989-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft910DeedBook 3832, Page 412