Skip to content

70 First St.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1954

Last Sale Date
Oct 18, 1988

Property Information

Block8
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description2S-V-SL-BG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,400
49%
Improvement Value:$115,200
51%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,776+0.2%
2024$6,763+1.1%
2023$6,691+0.0%
2022$6,689-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954