Skip to content

Riparian Rights(Block 92.01 Lot 1.01)Perth Amboy, NJ 08861

Industrial

Last Sale Price
$135,000,000
Last Sale Date
Jun 14, 2023

Property Information

Block92.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
DescriptionRIPARIAN
Dwellings0
ZoningM-2
Sq Footage---
Acreage1.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$673,600
69%
Improvement Value:$303,000
31%
Total Assessment$976,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,538+3.9%
2024$29,405+1.1%
2023$29,093+0.0%
2022$29,083-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000,000

To:

DeedBook 19260, Page 529

Property Sale

SaleMulti
$30,784,900

From:

To:

DeedBook 6529, Page 561Recorded12/23/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5301, Page 485