Skip to content

450 Florida Grove Rd.Perth Amboy, NJ 08861

Built 1964
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 21, 2009

Property Information

Block93.02
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityPerth Amboy City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1SCB,L-IN 40672
Dwellings0
ZoningS-1B
Sq Footage---
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$909,400
30%
Improvement Value:$2,089,600
70%
Total Assessment$2,999,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$93,779+3.9%
2024$90,300+1.1%
2023$89,340+0.0%
2022$89,310-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,650,000

From:

To:

DeedBook 6085, Page 351Recorded9/18/2009

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 3999, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1964